Інвентаризації дерев у Рівному – бути!

З огляду на сучасний стан зелених насаджень не було чіткого бачення, як доглядати за деревами. Ніхто достеменно не знає їх кількості, в якому вони стані, що потрібно зробити, щоб зберегти дерево, варто видалити чи його замінити.

По суті, слово «догляд» не зустрічається не тільки в статтях витрат міського бюджету, але й у «Програмі розвитку зелених насаджень міста Рівного на 2019-2023 роки».

Загальновідомо, що за зеленими насадженнями повинні слідкувати балансоутримувачі. Для того, щоб вони стали на чийсь баланс, потрібно провести інвентаризацію, тобто порахувати скільки дерев у місті і в якому вони стані.

Процес інвентаризації складний, довготривалий та дороговартісний. В наш час проводити паперову інвентаризацію дерев (зрубати дерево, щоб описати його на папері виготовленому з нього?) не раціонально і не мудро.

Крім того, в епоху суцільної діджиталізації, створення електронної відкритої бази даних на сайті міста є питанням «вимоги часу».

Створивши такий ресурс, міська влада чітко буде знати скільки коштів потрібно на догляд за насадженнями: де необхідно провести їх заміну, які породи дерев варто висаджувати; який догляд необхідний тому чи іншому дереву. У майбутньому це допоможе уникнути “аварійних дерев”.

Також, на порядку денному гостро стоїть питання боротьби з шкідниками зелених насаджень: омелою білою та каштановою міллю. Управління економіки міста налагоджує співпрацю по питанню боротьби з каштановою міллю не хімічним способом. Але про це згодом.

Оскільки паперова інвентаризація дерев – марно витрачений час, адже такі дані нереально аналізувати, а новітні технології не стоять на місці, порахувати дерева у Рівному, може допомогти IT-програма «Inspectree». Спеціальний експериментальний сайт для того, щоб вносити дерева в електронну систему. Сайт має зручний інтерфейс для планшетів та комп’ютерів.

Таким ресурсом скористались наші сусіди: Львів та Луцьк (зараз опробовують тестову версію).

Оскільки інвентаризація дерев має відбуватись згідно Інструкції з інвентаризації зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженої Наказом державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики у 2001 році, то на сьогодні є спільна домовленість з колегами з інших міст про підготовку звернення Асоціації міст України з приводу внесення змін до цього документу.

З метою якісної реалізації заходів вищеназваної програми в частині інвентаризації зелених насаджень, заступник міського голови С.Васильчук запросив до діалогу науковців Національного університету водного господарства та природокористування (А.Прищепа), Рівненського гуманітарного університету, Громадської організації «Сад історій» (О.Майборода), КП «Міське об’єднання парків культури та відпочинку», КП «Міський трест зеленого господарства», управління житлово-комунального господарства, управління освіти, управління економіки міста.

Розпочато роботу з підготовки до тестової версії інвентаризації. Буде проведено навчання.

Запрошуємо всіх охочих стати волонтером на 1 місяць і допомогти нанести на інтерактивну карту зелені насадження до співпраці. Розробники програми нададуть пароль для можливості роботи в системі.

Свої дані (ім’я англійською та електронну адресу) можна подавати до 1’5 липня 2020 року електронною поштою: uem@rv.uar.net (з поміткою «Інвентаризація»).