Батарейкам утилізація!

До уваги мешканців міста!

Винахід звичайної  пальчикової батарейки був спричинений бажанням полегшити людське життя. Проте, як це часто буває, на практиці все виявилось не так просто.

Побутові хімічні джерела струму в залежності від їхнього типу (батарейки, портативні акумулятори тощо) містять важкі метали (цинк, марганець, кадмій, нікель, свинець, ртуть) та інші небезпечні речовини. Потрапивши у навколишнє середовище, відпрацьовані батарейки руйнуються, внаслідок чого шкідливі компоненти, що є в їх складі, випаровуються та вимиваються в навколишнє середовище.

Токсичні речовини переносяться повітряними потоками і випадають на землю, інколи неподалік від первинного джерела, а подеколи дуже далеко від нього, проникаючи глибоко в ґрунт і воду. Достатньо лише одного пальчикового елемента живлення щоб забруднити 20 квадратних метрів ґрунту або 400 л води.

Проблема поводження з батарейками в Україні має комплексний характер і зумовлена багатьма причинами. Ось деякі з них:

  • відсутність системи роздільного збирання цих відходів та низька інвестиційна привабливість цієї сфери;
  • відсутність потужностей з утилізації цих відходів;
  • неспроможність суб’єктів господарської діяльності протягом багатьох років самостійно створити і впровадити стабільну і розгалужену систему збирання та утилізації відходів;
  • відсутність організаційно-економічних механізмів забезпечення збирання та залучення цих відходів у господарський обіг тощо;
  • недостатня увага з боку держави, зокрема відсутність програмних та інших  нормативно-правових актів, спрямованих на вирішення цієї проблеми.

Тільки відповідальне поводження, зокрема, роздільний збір та сортування батарейок, дозволить попередити отруєння водних ресурів і грунтів. Крім того, подальша переробка побутових хімічних джерел живлення на спеціалізованих підприємствах забезпечує значний економічний ефект, оскільки дозволяє виробляти з них луг, графіт, цинк та інші речовини для промисловості та медицини.

Оскільки чинним законодавством України визначено, що всі функції щодо регулювання відносин у сферці у сфері поводження з відходами, в тому числі з небезпечними побутовими відходами, відносяться до компетенції органів місцевого самоврядування, виникає необхідність цільового регулювання та програмного забезпечення цієї сфери на місцевому рівні.

З метою запобігання негативному впливу відпрацьованих побутових хімічних джерел струму на здоров’я людини і навколишнє природне середовище, а також задля створення ефективної системи їх збирання, збільшення обсягів використання цих відходів як матеріальних ресурсів, рішенням Рівненської міської ради від 12 грудня 2019 року № 6867 затверджено «Програму створення і забезпечення функціонування системи збирання та утилізації побутових хімічних джерел струму в місті Рівному на 2019 – 2023 роки».

З текстом Програми можна ознайомитися тут:

На виконання цієї Програми в грудні 2019 року з пунктів збору ( в тому числі який розміщений в адміністративному приміщенні Управління економіки міста за адресою вул.Поштова,2) КАТП-1728 здійснено транспортування на утилізацію 875 кг відпрацьованих джерел струму.

         Варто відзначити, що вищевказаний пункт збору функціонує з 2014 року, коли Управління економіки міста долучилось до природоохоронної ініціативи «Батарейкам-утилізація!», організованої  ГО «Всеукраїнська екологічна  ліга».

В рамках цієї екологічної кампанії, яка тривала у 2014-2016 роках, Управлінням економіки міста було передано  ТОВ “Сігмас Еколоджі” на зберігання з метою подальшої утилізації наступні обсяги змішаних відпрацьованих елементів живлення:

  • у 2014 році  –  115,0 кг;
  • у 2015 році  –  156 кг;
  • у лютому 2016 року – 159 кг.

Сьогодні діють такі пунки збору відпрацьованих батарейок, які були облаштовані у 2014 році під екологічну кампанію «Батарейкам утилізація»:

  • в адміністративному приміщенні Управління економіки міста за адресою вул.Поштова,2;
  • в приміщенні ПП «Торговий центр-Д» за адресою вул. Здолбунівська, 17/1;
  • в приміщенні Рівненського міського палацу дітей та молоді, вул. Кн.Володимира,10

Популярні послуги

Громаді